PL
EN

Wybór właściwego materiału ściernegoPrzejdź do kontaktu  

Czytaj całość artykułu

śrut staliwny

Rynek ścierniw przeznaczonych do czyszczenia strumieniowo-ściernego metodami na sucho i mokro jest niezwykle zróżnicowany. Wśród produktów różnych producentów możemy znaleźć ścierniwa przeznaczone do usuwania starych powłok malarskich, rdzy i zendry, a także przygotowywania powierzchni metali pod zabezpieczanie antykorozyjne. Wyróżnia się również ścierniwa przeznaczone do oczyszczania konstrukcji betonowych i żelbetowych, odnawiania elewacji budynków z kamienia naturalnego, kulowania posadzek, czy wreszcie oczyszczania urządzeń i instalacji przemysłowych z zanieczyszczeń technologicznych. My skupimy się na ścierniwach przeznaczonych do śrutowania elementów metalowych. 


Rodzaje ścierniw stosowanych w obróbce strumieniowo-ściernej


W obróbce strumieniowo-ściernej stosuje się różne typy ścierniw, które pozwalają na osiągnięcie pożądanych rezultatów niezależnie od specyfiki czyszczonej powierzchni. Należy przy tym pamiętać, że wybór odpowiedniego ścierniwa w zależności od czyszczonej powierzchni jest kluczowy, gdyż odpowiednio dobrany materiał ścierny nie spowoduje uszkodzeń, jednocześnie pozwalając na osiągnięcie zamierzonego rezultatu przygotowania powierzchni przy ograniczeniu kosztów procesu oczyszczania do minimum. 


Wśród najpopularniejszych materiałów ściernych wymienia się:


  • śrut staliwny 
  • śrut żeliwny
  • elektrokorund
  • mikrokulki szklane
  • granulat szklany
  • mączkę szklaną


Ścierniwa do śrutowania i szkielkowania metali


Jednym z rodzajów ścierniw znajdujących zastosowanie w śrutowaniu metali jest śrut metaliczny. Dzieli się on na dwie grupy pod względem składu chemicznego na: śrut żeliwny oraz śrut staliwny. Dalej w każdej z tych grup można wyróżnić kilka rodzajów sklasyfikowanych pod względem kształtu ziarna i przeznaczenia. I tak mamy śruty kuliste, łamane, ostrokrawędziowe czy balastowe, które są bardzo popularne ze względu na wysoką efektywność, oraz bezpieczeństwo dla środowiska. 


To jednak nie wszystko, gdyż szybki rozwój technologiczny ostatnich lat i dążenie do poprawy rezultatów w branży obróbki strumieniowo-ściernej doprowadziły do stworzenia śrutu hybrydowego, który łączy w sobie właściwości śrutu nisko i wysokowęglowego.

Dzięki unikalnemu składowi chemicznemu chronionego patentem, śrut hybrydowy VERA® stał się absolutnym pionierem w branży ścierniw. 


Produkt ten cechuje się wysoką efektywnością ścierną, odpornością na pękanie, wydłużoną żywotnością, niskim poziomem ścieralności, a także znikomą zawartością pyłów w porównaniu do innych ścierniw metalicznych. Dodatkowo, śrut staliwny VERA® ma jeszcze jedną cechę, o której warto wspomnieć, a jest nią utwardzanie ziarna w trakcie procesu śrutowania. Dlatego dobierając śrut warto wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej właściwości, które przyczynią się do zwiększenia wydajności, efektywności i zmniejszenia kosztów w procesie śrutowania.


Drugim ze ścierniw znajdujących zastosowanie w obróbce metali jest elektrokorund. Jest to ścierniwo przeznaczone do czyszczenia aluminium, stali czarnej, metali kolorowych, szkła, kamienia, tworzyw sztucznych, ceramiki. Ścierniwo to stosuje się przede wszystkim do przygotowywania powierzchni pod malowanie, zrywania starej powłoki ochronnej, a także do matowania powierzchni. 


Do obróbki stali szlachetnych, stali nierdzewnej, oraz stopów metali lekkich wykorzystuje się przede wszystkim granulat szklany, kulki szklane i mączkę szklaną w procesie tak zwanego mikroszkiełkowania. Decyduje o tym delikatność ścierniwa, które nie powoduje intruzji. Kulki szklane są ścierniwem wielokrotnego użytku, a w zależności od frakcji pozwalają uzyskać wykończenie matowe lub błyszczące. 

×


Przesuwaj poniższą tabelkę w poziomie, aby zobaczyć jej pełną zawartość.

Produkty Cena Ilosć Łącznie netto

Netto: 0.00 PLNPrzejdź do kasy